Նաիրա Զոհրաբյանը հաղթեց Գալուստ Սահակյանին
Եթե նախկինում քաղաքական թեմայով զվարճալի, ծիծաղելի մտքեր և արտահայտություններ փնտրելիս առաջին հերթին Google որոնողական համակարգում պետք է մուտքագրեինք Գալուստ Սահակյանի անունը, ապա այսօր արդեն հայ մտքի ռահվիրան բավականին լուրջ մրցակիցներ ունի, և մտավախություն ունեմ, որ նույնիսկ կարող է չդիմանալ մրցակցությանը և իր տեղը զիջել ավելի երիտասարդ կադրերին: Օրինակ` տեսեք, թե երեկ ինչպիսի դարակազմիկ ու փայլուն մտքեր է արտահայտել ԱԺ-ում ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանը մեծամասնական ընտրակարգից 100 տոկոսանոց համամասնականի անցնելու առաջարկի վերաբերյալ: Նախևառաջ, պատգամավորը «բացահայտել» է, որ մեծամասնականի դեպքում «Հայաստանի պայմաններում իշխանությունը ստանում է մեկնարկային բոնուս՝ 41 պատգամավորական տեղ և ընտրությունից ընտրություն կայուն մեծամասնություն ձևավորելու իրական հնարավորություն»: Տարօրինակ է, որ լինելով ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր՝ Նաիրա Զոհրաբյանը կարծես թե չգիտի սեփական խմբակցության պատգամավորների քանակը և չի հիշում, որ իր ասած այդ 41 տեղից 9 տեղը ԲՀԿ-ինն է և դրա շնորհիվ ԲՀԿ-ն Խորհրդարանում այսօր ունի 36 պատգամավոր: Այսինքն, ի՞նչ է ուզում ասի Զոհրաբյանը՝ մեծամասնականով անցած 9 ԲՀԿ-ական պատգամավորները նույն իշխանության անբաժանելի մա՞սն են: Բայց սա դեռ ամենը չէ. Գալուստ Սահակյանին ձեռնոց նետած ԲՀԿ-ականն ասել է նաև, թե «մեծամասնական համակարգից հրաժարումը կարևոր է՝ որպես այդ խնդիրները լուծելու միջոց, եթե դադարեն տեղում ընտրել, տեղական հարուստների համար կփակվի դեպի մանդատ ճանապարհը, որոնք իշխանությունների գիտությամբ և թողտվությամբ կաշառում են ընտրողներին»: Հիմա հետաքրքիր է՝ ով քե՞ր են այդ տեղական հարուստները: Մի՞ թե ԲՀԿ-ական պատգամավորը չի հասկանում, որ այս խոսքերով հարվածում է իր իսկ կուսակիցներին: Չէ՞ որ տեղական հարուստներից մեկը, ընդ որում՝ ամենահարուստը, հենց Գագիկ Ծառուկյանն է, ով ընտրվել է մեծամասնականով: ԲՀԿ-ական գործարար Մարտուն Գրիգորյանը նույնպես մեծամասնականով ընտրված տեղական հարուստ է, նույնը կարող եմ ասել Մելիք Մանուկյանի (Շշի Մելո), Գրիգորի Մարգարյանի (Բելաջոյի Գրիշ) մասին: Եվ մի՞թե Նաիրա Զոհրաբյանը կարող է վստահորեն պնդել, որ վերոհիշյալ իր կուսակիցները ընտրությունների ժամանակ ոչ մի կերպ չեն կաշառել իրենց ընտրողներին: Ես կարծում եմ, որ առնվազն գեղեցիկ չէ սեփական կուսակցության, կուսակիցների դեմ այսպիսի հայտարարություններ անելը: Այո, հասկանում եմ, որ ԲՀԿ-ն պաշտպանում է ԵՏՄ-ին անդամագրվելու գաղափարը, ինչը երևի Նաիրա Զոհրաբյանի սրտով չի, բայց նույնիսկ այդ դեպքում մի՞թե արժեր այդպես անխնա քարկոծել սեփական թիմին: Իսկ եթե այս ամենի նպատակը ընդամենը «մտքի գոհարներով» Գալուստ Սահակյանին հաղթելն էր, ապա Զոհրաբյանին դա միանշանակ հաջողվեց: Կարեն Վարդանյան
Սա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԽնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Նույնիսկ սոցիալական խնդիրները բավարար են, որ ժողովուրդն այս անգամ չընտրի Փաշինյանին. Աննա Կոստանյան Իշխող ուժի ընդունած օրենքը հենց «ՀայաՔվե»-ի դեմ է․ Ատոմ Մխիթարյան.Մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց ընտրությունն է որոշելու երկրի և իրենց վաղվա օրը․ Արմեն Մանվելյան Մարդիկ մոտեցել ինձ շնորհակալություն են հայտնել. Մեսրոպ Մեսրոպյան2025 թվականին ՀԾԿՀ-ն սպառողների կողմից ստացել է 3460 դիմում-բողոք, հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում գործող ընկերությունները բյուջե են փոխանցել 10.3 մլրդ դրամ. Մեսրոպ Մեսրոպյան Էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները անփոփոխ են մնացել. ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հերքո՞ւմ է Գևորգ Պապոյանին. վարկերը կապ չունեն սակագնի հետ «Զանգեզուրի միջանցքը»/TRIPP-ը բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում Կասպյան/Կենտրոնական Ասիայի և Բալկանյան տարածաշրջանների միջև կապը ամրապնդելու համար. Հաջիև Հօգուտ ՀՀ-ի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք դրամ․ դատախազություն Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Հնարավո՞ր է արդյոք 100% անվճար բարձրագույն կրթություն ունենալ և ո՞րն է պետության դերը«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում և կմասնակցի ԱԺ ընտրություններին«Հայրենիք» կուսակցության հերթական տարածքային գրասենյակը հանդիսավորությամբ բացվեց Սպիտակում Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մամուլի ասուլիսը. ՈՒՂԻՂ (տեսանյութ) Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջ