–«դժգոհների ճակատի» կոալիցիայի ձևավորում՝ պահանջի համար ստորագրություններ հավաքելով,
–հանրային ճնշում՝ անուններ ներարկելով մամուլ և մանիպուլացնելով հասարակական կարծիքը,
–փոխարինողի օրինականացում՝ որպես «փրկիչ» առաջարկելով «այլընտրանքային» թեկնածու,
–համակարգի քանդում ոչ միայն Գարեգին Բ-ի, այլ նաև նրան հավատարիմ ամբողջ ուղղահայաց իշխանական կառուցվածքի հեռացմամբ։
Եթե գործընթացը շարունակվի, մենք կտեսնենք ոչ թե բարեփոխումներ, այլ վերաբաշխում, ոչ թե մաքրագործում, այլ փոխարինում, ոչ թե նորացում, այլ կործանում։ Եվ այդ դեպքում հարցը կդրվի այլ կերպ. կպահպանի՞ Հայաստանը Եկեղեցին, թե՞ կմնա միայն նրա կեղևը՝ հոգուց զուրկ և ուրիշների կողմից վերահսկվող։
Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի դեմ հարձակումը հասել է այնպիսի մակարդակի, որ գրեթե անհնար է դառնում դիմանալ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հմտորեն կազմակերպված մեղադրանքների և ներքին եկեղեցական խարդավանքների հեղեղին։ Նիկոլ Փաշինյանը կործանման վարպետ է։ Նա կհասնի իր նպատակներին ցանկացած գնով, եթե այս ամենը անվերահսկելի մնա։ Այս պայմաններում ցանկացած ուշացում սպառնում է հանգեցնել ոչ միայն եկեղեցական իշխանության կորստի, այլ նաև եկեղեցու ներսում լիակատար փլուզման։
Կարպիս Փաշոյանը որպես լուծում տեսնում է հետևյալը. «Ստեղծված իրավիճակում Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսն ունի երկու տարբերակ.
ա/ Եկեղեցին հանձնել Նիկոլ Փաշինյանին, քանի որ զարգացումները ցույց են տալիս, որ, այսպես թե այնպես, փաշինյանական ԿԳԲական սիստեմը հասնելու է իր նպատակին,
բ/ Լուսավորչի գահը փոխանցել Միքայել արք. Աջապահյանին կամ որևէ այլ անխոցելի, պատկառելի և հեղինակավոր եպիսկոպոսի, որն ի զորու կլինի պաշտպանել Եկեղեցու միասնությունը ու դիմադրել իշխանության բռնաճնշումներին։ Սա քայլ է ձիով, որը ցուգցվանգի մեջ կգցի սիստեմին»։
Լրագրող Կարպիս Փաշոյանի առաջարկը՝ տիտղոսը կամավոր փոխանցել «անզիջում» եպիսկոպոսներից մեկին (մասնավորապես Միքայել Աջապահյանին), կոպիտ է հնչում, բայց այն պարունակում է սթափ հաշվարկ։ Սա կապիտուլ յացիա չէ, այլ ռազմավարական քայլ, որը կարող է.