Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցությունը լուրջ ճանապարհ ունի անցնելու, իսկ Տիգրան Ուրիխանյանը շտապել է կուսակցություն հիմելու հարցում. Վարուժան Բաբաջանյան
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն իր բնույթով նորույթ է հայաստանյան քաղաքական դաշտում: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ կուսակցության կազմը բավական երիտասարդ է և միավորում է ֆեյսբուքյան ակտիվիստներին: «Sputnik-Արմենիա» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է Orer.am կայքի գլխավոր խմբագիր Վարուժան Բաբաջանյանը՝ անդրադառնալով նոր ստեղծվող կուսակցություններին, մասնավորապես՝ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը:
Քաղաքացիական ակտիվիստներով համալրված լինելն ունի թե դրական, թե բացասական կողմերը: Ըստ բանախոսի՝ ակտիվիստները սովորաբար բավական դժվար են ադապտացվում քաղաքական թիմին, նրանց ամբիցիաները բոլորովին ուրիշ են: «Վտանգն այն է, որ այն պայթելու, տարանջատվելու, այդքանին մի քաղաքական հունի մեջ չտեղավորելու տարբերակն ավելի մեծ է: Այնուհանդերձ, եթե Փաշինյանին հաջողվի քաղաքացիական ակտիվիստից կերտել քաղաքական գործիչ, ապա դրական կլինի, որովհետև այդ ակտիվությունը քաղաքական կուսակցության համար շատ կարևոր է»,- կարծում է նա:
Բաբաջանյանի դիտարկմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը բավական «մեծ էվոլուցիա» է ապրել, հատկապես՝ խորհրդարանական գործունեության ընթացքում, չնայած, «նրա խաղաքարտը փողոցային պայքարի բառապաշարն է»:  «Այնուամենայնիվ, նա կարողացավ իր կեցվածքը բավական փոխել և, կարծում եմ՝ նա էլ գիտակցում է, որ լուրջ, խարիզմատիկ գործիչն ամբիոնից շատ պոպուլիստական հայտարարություններ անելու կարիք չունի: Բայց հաշվի առնենք, որ որպես քաղաքական գործիչ՝ նա հրապարակի ծնունդ է եւ ունի կոշտ բառապաշար, հետեւաբար՝ տեղափոխվել ավելի պրագմատիկ և լուրջ դաշտ, նրա համար բավական պրոբլեմ է»,- նկատել է բանախոսը եւ հավելել, որ կուսակցությունը բավական լուրջ ճանապարհ ունի անցնելու՝ հասունանալու, պաթոսը և հռետորաբանությունը նվազեցնելու համար:
Այն դիտարկմանը, թե կուսակցություն ստեղծելով՝ Փաշինյանն ու նրա թիմակիցները նպատակ ունեն անցնելու հաջորդ գումարման խորհրդարան, Բաբաջանյանը նկատում է՝ շատ անառողջ կլիներ, որ քաղաքական կուսակցությունն այդպիսի նկրտումներ չունենար: «Շատ անառողջ կլիներ նաև այն, որ այն երիտասարդները, որոնք մտել են այդ  քաղաքական ուժ, չունենան պատգամավոր դառնալու ամբիցիաներ: Ի վերջո, հենց ամբիցիաներն են քաղաքական ուժի շարժիչ ուժը»,- ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական դաշտում մեկ այլ՝ «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության ստեղծմանը, ապա  Բաբաջանյանը կարծում է, որ Տիգրան Ուրիխանյանը շտապել է կուսակցություն հիմնել: «Ամիսներ առաջ Ուրիխանյանն այնպիսի արհամարհական արտահայտությամբ էր խոսում Ծառուկյանի նահանջելու մասին հարց տված լրագրողների հետ, որ, անկեղծ ասած, ծիծաղելի էր այդ պահվածքը: Լուրջ  քաղաքական գործիչը պետք է հաշվարկի նաև ետդարձի հնարավորությունը: Ի վերջո, անել այդպիսի պոպուլիստական հայտարարություններ այն դեպքում, երբ ինքդ էլ չգիտես՝ ինչ էր լինելու, այնուհետեւ դուրս գալ և ստեղծել նոր կուսակցություն, կարծում եմ, նա դեռ այդքան հասուն չէր»,- ասել է նա:
Բաբաջանյանը հիշեցրել է նաեւ, որ  Տիգրան Ուրիխանյանը նախկինում ունեցել է կուսակցություն, մի ժամանակ հայտարարել է Սերժ Սարգսյանին սատարելու մասին, այնուհետեւ ԲՀԿ-ի մանդատով մտել է  խորհրդարան:
«Ճիշտ է, քաղաքականությունը մաքսիմալ մանեւրելու արվեստ է, բայց դրանք պետք է լինեն ավելի շատ արտաքին քաղաքական բնագծերի շուրջ: Ամեն դեպքում, երիտասարդ տղա է և իր սխալներից դասեր կքաղի»,- եզրափակել է Orer.am կայքի  գլխավոր խմբագիրը: