ԵԽԽՎ որոշ անդամներ համառորեն առաջ են մղում Ադրբեջանի ժառանգական ռեժիմի օրակարգը. Հերմինե Նաղդալյան
Եվրոպական խորհրդարանի խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության ղեկավար, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը ԵԽԽՎ-ում անդրադարձել է ՄԻԵԴ դատավորների ընտրության վերաբերյալ Հայաստանին առնչվող գործընթացին և անհիմն տեղեկատվության և մեղադրանքների տարածմանը: Պատվիրակության ղեկավարը կոչ է արել վեհաժողովին իր ընդունած որոշումներով պահել գործընկերության ոգին և չսրել իրավիճակը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում: Ինչպես տեղեկացրին ԱԺ փոխխոսնակի աշխատակազմից, հունիսի 22-ին ԵԽԽՎ բյուրոյի աշխատանքների վերաբերյալ քննարկման ժամանակ Նաղդալյանն իր ելույթը գրավոր ներկայացրել է ԵԽԽՎ-ին:
հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կարևորությունը՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության եւ ժողովրդավարության հարցերում, հարկ եմ համարում արձագանքել դատավորների ընտրության վերաբերյալ Հայաստանին առնչվող գործընթացին և անհիմն տեղեկատվության և մեղադրանքների տարածմանը: Խորհրդատվական խմբի և դատավորների ընտրության համար պատասխանատու ԵԽԽՎ հանձնաժողովի իմաստությանը և ազնվությանը կասկածելը անպատշաճ է և հարցականի տակ է դնում ընտրության ողջ գործընթացը: Վերոհիշյալի լույսի ներքո` ընդունել ցանկացած մեղադրանք հայ թեկնածությունների ազնվության դեմ՝ առանց պնդումների պատշաճ քննության, սահմանված կանոնների եւ ընթացակարգերի համապատասխանության, նշանակում է կասկածի տակ դնել և ստվերել արդարության և արժանիքների վրա հիմնված որոշումների կայացման գործընթացը:
Մեկ այլ խնդիր, որն ուզում եմ բարձրացնել այսօր՝ Վեհաժողովում անցանկալի իրավիճակն է, երբ այն վերածվում է առճակատման և փոխադարձ մեղադրանքների հարթակի: Այս վարքագիծը չի համապատասխանում մեր կազմակերպության բնույթին և գաղափարախոսությանը: Վեհաժողովը կոչված է կամուրջներ կառուցելու պատվիրակությունների, հասարակությունների և ժողովուրդների միջև, փոխվստահության մթնոլորտ ստեղծելու: Մինչդեռ որոշ անդամներ համառորեն առաջ են մղում Ադրբեջանի ժառանգական վարչակարգի օրակարգը:
Ավելի քան 20 տարի է արդեն, ինչ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը որոշել է իր ճակատագիրը խաղաղ ճանապարհով՝ ժողովրդավարական հանրաքվեով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և օրենսդրությանը համապատասխան :
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը 2015 թ-ի մայիսի 3-ին անցկացրել է իր թվով վեցերորդ խորհրդարանական ընտրությունները՝ անկախացումից ի վեր: Ընտրություններին մասնակցել են օրենսդիր մարմինը ներկայացնող միջազգային դիտորդներ բազմաթիվ երկրներից: Նրանց վերջնական գնահատականը հայտարարում էր , որ ընտրությունները թափանցիկ էին, մրցակցային և արդար:
Ինչ վերաբերում է խաղաղ կարգավորմանը, տեղին կլինի Վեհաժողովին հիշեցնելը, որ միանալով Եվրոպայի խորհրդին, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը պարտավորվել են շարունակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերը՝ միայն խաղաղ ճանապարհով: Հայաստանի դիրքորոշումը համահունչ է միջազգային հանրության ոգուն, որը նաև արտացոլվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ընդունած մի շարք հայտարարություններում, այն է՝ կարգավորել հակամարտությունը բացառապես խաղաղ միջոցներով:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Վեհաժողովի ներդրումը կարող է լինել՝ հետագա աջակցությունը Մինսկի խմբին: Վեհաժողովը կարող է նախաձեռնել անմիջական շփումներ Լեռնային Ղարաբաղի հետ՝ անկախ իր կարգավիճակից, որոնք ուղղված կլինեն մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական սկզբունքների եւ օրենքի գերակայության խթանմանը: Եվրոպայի խորհուրդը նմանատիպ փորձ ունի այլ հակամարտող գոտիներում: Եվրոպայում յուրաքանչյուր ոք Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պաշտպանության տակ պետք է լինի: