Կրեատիվիզմից զուրկ ոչ իշխանականները
Ժամանակին Նիկոլ Փաշինյանը երկու հոգու մասին որ մի բան էր է ասել.... Հետո հիշում ե՞ք՝ որքան «վկաների» մոտ գարնանային սրացումների շրջան սկսվեց: Բայց այդ ալիքն էլ կամաց-կամաց սկսեց մարելը, «վկաների» քանակն էլ սկսեց գնալով քչանալը հասկանալի և օբյեկտիվ պատճառներով: Իսկ հիմա արդեն «4 – 1 – 1 – ժողովուրդ = ԼՏՊ + ՌՔ» սկզբունքով շարժվողներից խաբվածներին կարծես թե ևս մեկ անակնկալ է սպասվում՝ ոչ այնքան հաճելի: Բանն այն է, որ սկսել են շշուկներ պտտվելը, նույնիսկ մամուլում շրջանառվելը տեղեկություններ, որ ՀԱԿ առաջնորդը կարող է չմասնակցել ոչ հրաշալի եռյակի առաջիկա հանրահավաքին, եթե Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պահանջելու խնդիր չպիտի դրվի: Իսկ այն, որ նման խնդիր չի դրվի, դա ավելի հավանական է, քանի որ ներկա պահին եռյակում ամեն ինչ այլընտրանքի ձեռքում է, այլընտրանքն էլ, ինչպես գիտենք՝ ընդդիմություն չի և չի կարող լինել: Սա իմ խոսքերը չեն, այլ Գագիկ Ծառուկյանի: Հա, ի դեպ, Ծառուկյանի մասնակցությունն էլ հանրահավաքին, մեղմ ասած կասկածելի է, որովհետև վերջին մի քանի օրերի ընթացքում լրագրողների փորձերը նրա խոսնակից ինչ-որ բան իմանալու այդ մասին դատապարտվել են անհաջողության, պատասխանը միշտ եղել է նույն ոճի մեջ՝ դեռ որոշված չէ, դեռ հայտնի չէ: Վերջին նախագահական ընտրություններից առաջ էլ, եթե հիշում եք՝ կրկին դեռ որոշված չէր և այնքան մնաց «չորոշված», որ վերջում այդպես «չորոշելով» էլ կոռումպացված իշխանությունների դեմ «պայքարող» օլիգարխը չդրեց իր թեկնածությունն ընդդեմ այդ իշխանությունների ներկայացուցչի: Նույն ձեռագիրն է, ծառուկյանական կողմը կրեատիվիզմից զուրկ է, նոր բաներ չի կարողանում մտածել... Կրեատիվիզմից զուրկ են նաև իրենց ընդդիմություն համարող նախկին իշխանությունները՝ ի դեմս առաջին նախագահի: Կրկին փորձում են բորբոքել կրքեր՝ արդեն փոքր մասշտաբներով և կրկին ամենաճակատագրական պահին մի խումբ հավատացողներ կսկսեն աչքերով ապարդյուն փնտրել առաջնորդին, ակնկալել, որ նա կհայտնվի, ինչպես 2008-ի մարտի 1-ին էին ակնկալում: Այսպիսի գործելաոճի արդյունքը կարող է այն լինել, որ մոտ ապագայում ռուսական ԿԳԲ-ի 43-ամյա «հալածյալ», կաֆելագործների զոհ Պարույր Հայրիկյանի մանրահավաքները կարող են ավելի բազմամարդ լինել, քան եռյակի կամ գուցեև արդեն երկյակի հանրահավաքները: Իսկ երկյակի լիդերները ժամանակ ձգելով կամ կնպաստեն իշխանության էլ ավելի հաջող վերարտադրմանը՝ շանս ստանալով գոնե նրանց կցորդը դառնալու, կամ էլ ճանապարհ կհարթեն իրենց իրական լիդերի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձի համար՝ չհասկանալով, որ նրա վերադարձից հետո իրենք նույնիսկ լուսանցքից դուրս կմնան: Իսկ իշխանությունը կարող է ցնծալ, քանի որ նման ընդդիմություն (կամ ինչպես իրենք են ասում՝ ոչ իշխանական ուժեր) ունենալը իսկական երջանկություն է աթոռները պահել ցանկացող ցանկացած իշխանության համար: Հիմա նորից ցիտե՞մ Նիկոլի այն խոսքերը, թե՞ էլ կարիք չկա, հիշում եք: Կարեն Վարդանյան