Ով ինչ ուզում է, թող ասի՝ Լևոն, Գագիկ կամ մեկ այլ անուն, սակայն մեզ միացնողը մեկ անուն է՝ Հայաստանը. Րաֆֆի Հովհաննիսյան
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ընդդիմադիր երեք ուժերի համապետական հանրահավաքին ասաց, որ համամիտ չէ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ հնչեցրած տեսակետի հետ, սակայն եթե հարթակում տարաձայնություններ լինեն, ապա ժողովուրդը պիտի պահանջի, որ քաղաքական ուժերը միասնական լինեն,- այս մասին հայտնում է ORER.am-ը:
«Այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին` Մեծ Եղեռնի 100-ամյակից 6 ամիս առաջ, մենք հավաքվել ենք այստեղ, և սա ձեր պահանջն է: Եթե այս հարթակում տարաձայնություններ լինեն, դուք պիտի պահանջեք, որ մենք միասին լինենք»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու հավելեց, որ հայ հասարակությանը պետք է հեղափոխություն՝ հոգու, մտքի, ազգի, քաղաքացու. «Ով ինչ ուզում է, թող ասի՝ Լևոն, Գագիկ կամ մեկ այլ անուն, սակայն մեզ միացնողը մեկ անուն է՝ Հայաստանը, և մեկ պետական դրոշ»:
Բացի օրակարգային հարցերից, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև հայ-թուրքական արձանագրություններին և Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցությանը.
«Մենք դեմ ենք Հայաստան-Թուրքիա արձանագրություններին, մենք դեմ ենք նաև Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությանը, և կարծում ենք, որ Սերժ Սարգսյանն իր ոչլեգիտիմ ստորագրությամբ երկիրը տանում է սխալ ուղով: Չնայած մեր անցած տարաձայնություններին՝ մենք կոչ ենք անում քաղաքական և քաղաքացիական բոլոր ուժերին միավորվել՝ մեր երկիրը փրկելու համար»:
Անդրադառնալով իր նախորդ պահանջներին՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասաց, որ իր՝ քաղաքական համաձայնության գալու պահանջն ուժի մեջ է. «Ես թարմացնում եմ իմ` անցյալ տարի արած առաջարկը. պետք է գալ քաղաքական համաձայնության: Սերժ Սարգսյանը, Հովիկ Աբրահամյանն ու ամբողջ իշխանությունը պետք է հրաժարական տա, և մինչև ապրիլի 24-ը կազմակերպվեն արդար ընտրություններ»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նաև անդրադարձավ իր հանդեպ գրվող ու իրեն տրվող գնահատականներին. «Ես ազգային շարժման առաջնորդ չեմ, ամոթ նման բան գրողին, ես շարքային քաղաքացի եմ, ով անցյալ տարի ձեր օգնությամբ հաղթել է Սերժ Սարգսյանին ու իր ռեժիմին»: