«Թուրքիայի նախագահի ցինիզմը հիստերիայի եւ ներքին վախի արդյունք է». Վահրամ Մկրտչյան
«Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների կողմից կազմակերպված ավտոերթի եւ դրանից բխող հետեւանքների մասին մինչ օրս ակտիվ քննարկումներ են գնում: Քննարկումներից բացի օր օրի ի հայտ են գալիս նոր եւ զավեշտալի հանգամանքներ: Ըստ լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկությունների՝ «Հիմնադիր խորհրդարանի» կողմից կազմակերպված ակցիային մասնակցել են մի շարք կասկածելի անձինք: Ինչպես պարզվում է, Անուշավան Շահնազարյանը, ով ներկայանում է որպես լրագրող եւ ով հայտարարում է, թե իրեն ծեծի են ենթարկել, ամենեւին էլ լրագրող չէ, ավելին՝ եկել է Ռոստովից ու ներկայացնում է՝ «Արևմտյան Հայաստանի հայերի ազգային ժողով» կոչվող կասկածելի ծագում ունեցող կազմակերպությունը: Հիշյալ կազմակերպության ղեկավարը նույնքան կասկածելի մի անձ է՝ Փիարի անունով: Ով Հայաստանում ներկայանում է իբրև ֆրանսահայ Արմենակ Ափրահամեան: Կասկածելի կառույցի, Բերձորում իրականացված գործողությունների եւ մի շարք այլ կարեւոր հարցերի շուրջ, Orer.am-ը զրուցեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Մկրտչյանի հետ. -Պարոն Մկրտչյան, գիտենք, որ Դուք մեկ անգամ չէ, որ եղել եք Արեւմտյան Հասատանում, կասեք` երբեւէ լսե՞լ եք «Արևմտյան Հայաստանի հայերի ազգային ժողով» կոչվող կառույցի մասին: -Անկեղծ ասած, առաջին անգամ եմ լսում այդ կառույցի անունը: Ինքս երեք անգամ եղել եմ Արեւմտյան Հայաստանում ե՛ւ գիտնականների, ե՛ւ բարձրաստիճան այրերի հետ, սակայն կառույցի մասին երբեւէ չեմ լսել: Հնարավոր է, որ այն շատ կոծկված ինչ-որ մի կառույց է, համենայն դեպս, ասեկոսեների մակարդակով գնահատական տալ չեմ ցանկանում: Ինչ վերաբերում է «Հիմնադիր խորհրդարանի» կողմից կազմակերպված ավտոարշավին եւ Բերձորի միջադեպին, ապա կասեմ, որ, ըստ էության, 100-ամյակին ընդառաջ մենք ազգովի համախմբվել ենք, քանի որ մեր գերագույն նպատակներից մեկն էլ այն է, որ աշխարհին ներկայացնենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, հատուցման հարցերը, մանավանդ, երբ հռչակագիրը հրապարակվեց եւ առաջին անգամ մեր նախագահի մակարդակով բարձրացվեց նաեւ փոխհատուցման խնդիրը: Ես գտնում եմ, որ այս համատեքստում Արցախ գնալն ու ինչ-որ ակցիա կազմակերպելն այդքան էլ ճիշտ չէր: Ի դեպ, չմոռանանք, որ ակցիայի մասնակիցները նախապես ԼՂՀ նախագահի մակարդակով զգուշացվել էին, որպեսզի Արցախի տարածքում նման միջոցառումներ չկազմակերպեն, քանի որ «100-ամյակը առանց ռեժիմի» շարժումը շատ անորոշ, անհասցե մի բան է: Եթե ռեժիմ ասելով նրանք հասկանում են հայկական իշխանություններին, ապա ինչո՞ւ են այդ հարցերը ցանկացել բարձրացնել Արցախում, այն Արցախում, որը գտնվում է զինադադարի, բայց, այնուամենայնիվ, պատերազմական իրավիճակում: Գնալ այնտեղ, երբ սահմանը լարված է` չգիտեմ, որքանով էր ճիշտ: -Ըստ Ձեզ` «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամների նպատակն էր սադրե՞լ ԼՂՀ իշխանություններին: -Եթե նրանք սադրելու նպատակով չեն գնացել, ապա այդ հոծ բազմության մեջ կգտնվեին մարդիկ, ովքեր կսադրեին, չէ՞ որ ակցիայի կազմակերպիչները բոլորին անուն առ անուն չեն ֆիքսել ու չգիտեին, թե նրանք ովքեր են: Եթե մարդն արդեն չի տարբերակում պետական, ազգային անվտանգությունն իր անձնական շահերից, ապա ցավով եմ ասում, բայց գործն արդեն հասնում է մահակին եւ այդ մահակն իր գործը կատարում է չհարցնելով, թե դիմացինն ով է` Արցախյան ազատամարտի հերո՞ս, Ղարաբաղյան շարժման լիդե՞ր, թե՞ սադրիչների մի խումբ: Նորից կկրկնեմ, հիմա, ավելի քան երբեք, արտաքին հարաբերություններում պետք է ուշադրություն դարձնենք Հայոց ցեղասպանության գործընթացի ճանաչման եւ փոխհատուցման վրա, որի համար Թուրքիայի նման պետությունը միայն մեր հայտարարությունների հիման վրա ոչինչ չի անի: Մեր պահանջը ռոմանտիզմի ժանրից չէ, մենք ունենք իրավական հիմքեր: Միջազգային իրավունքի մեր մասնագետները բավական հրապարակումներ ունեն, հավանաբար, մոտ ապագայում մեր մասնագետները միջազգային բարձրաստիճան կառույցներում կկարողանան իրավական հայցի մակարդակով վիճարկել հարցը: -Մինչ մենք փորձում ենք Հայոց ցեղասպանության հարցը փաստերով ներկայացնել միջազգային հանրությանը, Թուրքիայի նախագահը հանդես է գալիս բավականին անլուրջ հայտարարություններով` նշելով, թե անգամ հայաստանյան բարձրաստիճան այրերը, ովքեր այսօր խոսում են Ցեղասպանության մասին, Արեւմտյան Հայաստանի տարածքները չեն էլ պատկերացնում: Էրդողանի այս հայտարարությունն ու գործալոճն ինչի՞ մասին է խոսում: -Ծանոթ եմ, իհարկե, այդ հայտարարությանը: Այն, որ Էրդողանը ցինիկ անձնավորություն է ու միայն հայերի նկատմամբ չէ, որ այդ ցինիզմը դրսեւորվում է` բոլորս գիտենք: Պետք է նշեմ, որ Թուրքիայի նախագահի ցինիզմը հիստերիայի եւ ներքին վախի արդյունք է: Սովորաբար նախահարձակ չեն լինում ուժեղ մարդիկ: Ուժեղ պետությունները տարբեր հարթակների վրա են բարձրացնում բարդ հարցեր` փորձելով համագործակցել և խնդիրը լուծել: Թուրքիան վաղ թե ուշ քանդվելու եւ տրոհվելու է մի քանի պետությունների, որի հետ կապված Հայաստանի Հանրապետությունը, եթե աչալուրջ լինի եւ իր պահանջատիրությունը բարձրացնի, ապա հնարավորություն կունենա իր պատմական հողերի գոնե մի մասին տեր կանգնել: Սոսե Չանդոյան
Մարդիկ մոտեցել ինձ շնորհակալություն են հայտնել. Մեսրոպ Մեսրոպյան2025 թվականին ՀԾԿՀ-ն սպառողների կողմից ստացել է 3460 դիմում-բողոք, հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում գործող ընկերությունները բյուջե են փոխանցել 10.3 մլրդ դրամ. Մեսրոպ Մեսրոպյան Էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները անփոփոխ են մնացել. ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հերքո՞ւմ է Գևորգ Պապոյանին. վարկերը կապ չունեն սակագնի հետ «Զանգեզուրի միջանցքը»/TRIPP-ը բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում Կասպյան/Կենտրոնական Ասիայի և Բալկանյան տարածաշրջանների միջև կապը ամրապնդելու համար. Հաջիև Հօգուտ ՀՀ-ի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք դրամ․ դատախազություն Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Հնարավո՞ր է արդյոք 100% անվճար բարձրագույն կրթություն ունենալ և ո՞րն է պետության դերը«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում և կմասնակցի ԱԺ ընտրություններին«Հայրենիք» կուսակցության հերթական տարածքային գրասենյակը հանդիսավորությամբ բացվեց Սպիտակում Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մամուլի ասուլիսը. ՈՒՂԻՂ (տեսանյութ) Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբը Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքինԱյս մարդը վերջին ութ տարվա ընթացքում ինչ ուզել է, ստացել է Փաշինյանից։ Կա՞ կասկած, որ Փաշինյանի կառավարությունը, եթե վերընտրվի, սա էլ չի ստանա. Նարեկ Կարապետյան Պուտինի վարքագիծը նման է խելագարության․ Ռյուտե Ուկրաինայում չկա մի էլեկտրակայան, որը չի տnւժել ռուսական հարձակnւմներից․ Զելենսկի Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ավելի շատ չծախսել պաշտպանության վրա․ ֆոն դեր Լայեն Հաղթում է անզուսպը, հախուռնը, խելագարը. Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, ի՞նչ անել․ Էդմոն Մարուքյան Իջևան-Սևան-Երևան ճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կա տուժած Մայր Աթոռը՝ Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրեական հետապնդման մասին