Աշոտ Ղազարյանը՝ «Նոր ալիք»-ում թոռնուհու հաղթանակի, այսօրվա հումորային հաղորդումների եւ «Մեր բակ»-ի մասին
Սիրված դերասան եւ հումորիստ Աշոտ Ղազարյանին NEWS.am STYLE-ը հանդիպեց  «Աշոտ Ղազարյան» ծիծաղի, հումորի եւ խոսքի դպրոց-ստուդիայում: Ինչպես տեղեկացրել ենք, դերասանի թոռնուհին՝ Անահիտ Ադամյանը, դարձել է Արտեկում կայացած «Մանկական Նոր ալիք 2017» երգի մրցույթի հաղթող, ինչն էլ սիրված դերասանի հետ զրուցելու հրաշալի առիթ էր:
Պարոն Ղազարյանն իրեն բնորոշ անմիջականությամբ ընդունեց մեզ եւ սիրով պատասխանեց բոլոր հարցերին՝ անդրադառնալով թոռնուհու հաղթանակին, իր էմոցիաներին, հայկական հումորին, «Մեր բակ»-ին եւ շատ ուրիշ հետաքրքիր թեմաների…:)
-Պարոն Ղազարյան, նախ՝ շնորհավորում ենք Ձեր թոռնուհու՝ Անահիտի հաղթանակի կապակցությամբ: Ինչպիսի՞ն էին Ձեր զգացողությունները, երբ իմացաք այդ ուրախալի լուրը:
-Շատ շնորհակալ եմ: Նախ՝ ասեմ, որ ես հեռախոսի միջոցով հետեւել եմ նրա ելույթներին: Գիտեք՝ պետք է պապիկ լինել՝ իմ զգացումները հասկանալու համար. դա պատմելու բան չէ… Ես երեւի իմ սեփական հաջողությունների վրա այդքան չեմ ուրախանում, որքան իմ թոռնուհու: Թոռնիկի ամեն մի հաջողություն պապիկի ու ծնողների համար շատ մեծ նշանակություն ունի, անհավանակն է, անհավատալի…
-Մինչ մրցույթի մեկնելը, խորհուրդներով կիսվե՞լ էիք Անահիտի հետ:
-Անշուշտ, ես միշտ եմ իր հետ կիսվում խորհուրդներով: «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի ժամանակ էլ ասում էի՝ պետք է համարձակ լինես, բեմից չպետք է քաշվես, բեմ բարձրանալիս զգա, որ դու այդ բեմի տերն ես: Ասում էի՝ տես, պետք է գնաս ու մտքումդ ասես՝ ես եկել եմ հաղթելու: Առհասարակ, Անահիտը համարձակ աղջիկ է, բարդույթներ չունի: Օրինակ՝ ես իմ պրեմիերաներից առաջ, միգուցե, գիշերները չկարողանամ քնել, ինքը շատ հանգիստ քնում է, մինչեւ քնից հանում ենք, կյանքներս գնում է...(ծիծաղում է):
-Համոզված եմ՝ հաղթանակից հետո զրուցել եք Անահիտի հետ. ինչպիսի՞ն էին նրա տպավորությունները:
-Այո, իհարկե: Առավոտյան խոսել եմ նրա հետ, տրամադրությունն արտակարգ էր: Ինքը կյանքում երկու անգամ է բեմ դուրս եկել, այն էլ՝ լուրջ բեմ, երկու դեպքում էլ լավ է ներկայացել՝ թե «Եվրատեսիլ»-ին, թե «Նոր Ալիք»-ին:
-Որպես այս ոլորտին քաջածանոթ մարդ՝ կցանկանայի՞ք, որ Ձեր թոռնուհին շարունակեր իր սկսած ուղին:
-Ես, օրինակ, իմ երեխաներին չթողեցի այս ուղիով գնալ: Բայց Անահիտի դեպքում ուղղակի այսպես ստացվեց: Ինքը գիտի՝ կուզի, թող շարունակի...Բայց այդ ելույթները, ծափերը նրան շատ են դուր գալիս, ես դա զգում եմ: Անահիտը բնավորությամբ լիդեր է: Ինչին ձեռքը մեկնել է, հաջողության է հասել: Օրինակ՝ լողալ չգիտեր, եկավ այստեղ, տարանք լողի դասընթացների ընդամենը մեկ ամսով, հետո մրցումներ եղան, ու նա դարձավ չեմպիոն: Առաջին անգամ բարձրացավ անվաչմուշկների վրա, բնականաբար, նրան ուղեկցող կար, բայց մեկ շրջան կատարելուց հետո, խնդրեց, որ էլ իրեն չօգնեն: Այդպիսին է Անահիտը:
-Գիտեմ, որ շուտով նա գալու է Հայաստան: Ինչպե՞ս եք պատրաստվում դիմավորել նրան:
-Իր սիրած ամեն ինչ պատրաստել ենք արդեն: Ինքը երբ գալիս է, գիտի՝ իր սիրած վայրերն ենք հաճախելու, իր սիրած ուտելիքներն ենք պատրաստելու...
-Պարոն Ղազարյան, եթե դեմ չեք, զրուցենք նաեւ այսօրվա հայկական եթերի մասին. օրինակ՝ հումորային հաղորդումների մասին ի՞նչ կասեք:
-Էսօրվա մեր եթերը շատ խառն է: Կան բաներ, որոնք ինձ դուր են գալիս, կան բաներ, որոնք չեմ հավանում: Մարդիկ ինչ-որ բաներ անում են, հետո երբ տեսնում են, որ դա իրենց անելիքը չէ, կամաց-կամաց հեռվանում են այդ գործից, բայց կան մարդիկ էլ, որոնք սխալվում եւ իրենց սխալների վրա են սովորում:
Վերջերս Արտյոմ Մարկոսյանն ինձ հրավիրել էր կամերային թատրոնում կայացած իր երեկոյին: Ես գիտեի, որ նա շատ շնորհքով է, եւ որ ամեն ինչ պիտի լավ լինի, բայց որ այդքան լավ, չէի պատկերացնում...Շատ լավ ամեն ինչ անցավ, լավ հումոր կար:
-Կնշե՞ք հայկական հումորի ասպարեզում եւս մի քանի անուններ, որոնց հաճույքով եք հետեւում:
-Ես հատուկ անուններ չեմ ուզում տալ, բայց օրինակ՝ Մկոյին ես շատ եմ հավանում: Նա շատ շնորհալի ու տաղանդավոր մարդ է՝ երաժշտական տվյալներով, ճկուն, կերպարային: Կան, էլի կան...Չեմ ուզում հատուկ նշել անունները: Իմ ընկերներն են, իմ կոլեգաները, բոլորին էլ հավանում եմ:
-Այսօր շատերն են հումորային նախագծեր ստեղծում, բայց, կարծես, «Մեր բակը» իր տեսակի մեջ դեռ շարունակում է մնալ ռեկորդակիր: 20 տարի է անցել ֆիլմի ստեղծումից, բայց այն մինչ օրս նույն հետաքրքրությամբ դիտում են: Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է այդ ֆիլմի հաջողության գաղտնիքը:
-Նախ՝ շատ լավ դերասանական կազմ էր ընտրված, սցենարը շատ լավն էր, հետո մենք շատ իմպրովիզներ էինք անում, շատ բաներ սցենարից դուրս էինք անում. այդ ամենը խաղի ընթացքում էինք որոշում: Բացի այդ՝ այն նոր էր, առաջինն էր ու ամենակարեւորը՝ այն բոլորիս սրտով էր: Բոլորն էլ այդպիսի բակերում են ապրում, հատկապես այլ երկրներում բնակվող հայերը նայել են ու խոստովանել, որ հիշել են իրենց փողոցը, տունը, հարեւաններին...Շատ հետաքրքիր ու սիրվող բաներ կար այդ ֆիլմում: Ֆիլմից շատ արտահայտություններ դարձան թեւավոր խոսքեր: