Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ» Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ» Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ» Ռուսաստանը մշակում է նոր հիպերձայնային զենք, հայտնել են Գլխավոր շտաբում Սպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև Հունիսյան ընտրությունները՝ յուրատեսակ հանրաքվե. արտաքին հետաքրքրություններն ուժգնանում են. «Փաստ» Ինքնիշխանության հսկայական զիջում. «Փաստ» «Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ» Մի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»
Կովկասյան փոխատեղում. Վրաստանն իսկապես կարող է օրինակ դառնալ շատերի համար, եթե նախատեսված ճանապարհով գնա մինչև վերջ. «Փաստ»
C-eho.info-ն «Կովկասյան փոխատեղում» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ զարմանալի է տեսնել, թե որքան արագ է փոխվում ուժերի հավասարակշռությունը Անդրկովկասում, ինչպես նաև Ռուսաստանի դիրքերը տարածաշրջանում։ Վրաստանը, որի հետ մենք (Ռուսաստանը-«Փաստ»), մեղմ ասած, դժվարին պատմություն ունենք, քայլում է դեպի մեր երկրի դաշնակցի դերը, միևնույն ժամանակ Ռուսաստանից միայն բարի վերաբերմունքի արժանացած Հայաստանը գնալով ավելի է լրջորեն հիվանդանում ռուսաֆոբիայի վիրուսով: Լավ, ընդունենք, որ շատ վաղ է Վրաստանին որպես Ռուսաստանի դաշնակից ընդունելը, բայց նման հեռանկար կա, թեև փոքր-ինչ հեռավոր։
Ի՞նչ է տեղի ունենում: Մինչ հայկական պատվիրակությունը (այո, թեև ոչ ամենաներկայացուցչական, բայց պաշտոնական՝ Կիևում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարապետյան և Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար Տիգրան Տեր-Մարգարյան) շրջում է Ուկրաինայով և բարձրաձայնում «ռուսական ագրեսիայի» մասին, Վրաստանում օրենք են ընդունում օտարերկրյա գործակալների մասին և օրինագիծ են պատրաստում սահմանափակելու ԼԳԲՏ քարոզչությունն ու սեռափոխության գործողությունները։ Կա հստակ, գրեթե քաղաքակրթական տարանջատում: Հայաստանի իշխող քաղաքական դասը հավատարմության երդում է տալիս Արևմուտքին, Վրաստանի իշխող քաղաքական դասը հիասթափված է Արևմուտքից և սկսում է հետընթացի գործընթացը։ Արտաքնապես կա մի պարզ եզրակացություն. Վրաստանի քաղաքական դասն ավելի հասուն է և գիտի «ինքնիշխանություն» հասկացության արժեքը։ Փիլիսոփայական պատասխանը, թե ինչո՞ւ Վրաստանը բռնեց «օտարերկրյա գործակալների» սահմանափակումների ճանապարհը, կարելի է գտնել հենց պաշտոնական Երևանի գործողություններում՝ որպեսզի կանխի այն, ինչ կատարվում է Հայաստանում վերջին տարիներին։
Հայաստանն ունեցավ իր մինի-մայդանը, որի արդյունքում իշխանության եկավ բացահայտ արևմտամետ հայացքների տեր մարդ՝ Նիկոլ Փաշինյանը, որը նախ մասամբ, ապա ամբողջությամբ հանձնեց Ղարաբաղի պատմական հողերը, իսկ դրանից հետո պատրաստվում է նաև Ադրբեջանին հանձնել հողեր միջազգայնորեն ճանաչված Հայաստանի սահմաններում: Իսկ երբ ասում ենք «մայդան», մենք միշտ տեսնում ենք արևմտամետ հասարակական կազմակերպությունների ականջները, որոնք Ռուսաստանում (և շուտով Վրաստանում) ստացել են օտարերկրյա գործակալ լինելու խարանը: Այդ նույն ՀԿ-ները օգնեցին Փաշինյանին մնալ իշխանության 2021 թվականին կայացած ընտրություններում, այսինքն՝ Ղարաբաղի մասնակի հանձնումից հետո։
Մեկ այլ փիլիսոփայական պատասխան, թե ինչո՞ւ Վրաստանը գնաց «օտարերկրյա գործակալության» սահմանափակումների ճանապարհով, կարելի է գտնել Ուկրաինայում. վերջերս վրացական իշխող դասակարգը Ուկրաինայում տեղի ունեցող աղետը իրավացիորեն կապել է Մայդանի հետ: Այնուամենայնիվ, կա այս խնդրի մեկ այլ հարթություն: Արևմտամետ կուրսը միանշանակ հարստություն է խոստանում, ընդ որում՝ անթիվ: Սրա մեջ կատակ կամ հեգնանք չկա, հարստությունը հոսում է գետի պես, բայց իշխող դասի վերին հատվածի գրպանը։ Ժողովուրդն այդ փողից ոչինչ չի տեսնում, և դա երևի Ուկրաինայի օրինակով Մայդանի և աղետի հիմնական կապն է։
Հիշեցնենք, որ ժամանակին Վրաստանում նույնպես այդ ճանապարհով գնացին, և վրացական Մայդանի առաջնորդ Միխեիլ Սաակաշվիլին բանտում է: Անդրկովկասյան երկրների արևմտամետ փոխատեղումը, փաստորեն, ցույց է տալիս, թե հետխորհրդային որ պետություններն են հասկացել, թե ի՞նչ է նշանակում 1991 թվականին ձեռք բերված անկախությունը։ Վրաստանը, անցնելով փշոտ ու դժվարին ճանապարհ, կարծես թե հասկացել է։ Դա վերջնականապես կարող է հաստատվել, երբ օտարերկրյա գործակալություններն ու ԼԳԲՏ-ն սահմանափակող օրենքների ընդունման հետ կապված իրավիճակը ավարտվի, ամեն ինչ ուժի մեջ մտնի, իսկ դժգոհները հանդարտվեն։ Վրաստանը ցույց է տալիս, որ քաղել է նոր խիզախ միաբևեռ աշխարհի հիմնական դասերը, այսինքն՝ Արևմուտքը դաշնակից չէ, այլ գաղութարար, ով առաջնորդվում է միայն իր շահով և ով առանց ամենափոքր իսկ կասկածի կլքի ցանկացած այն երկիրը, որտեղ կորցրել է հետաքրքրությունը: Սա առաջին դասն է:
Երկրորդ դասն այն է, որ եթե դուք գործում եք ի շահ երկրի ողջ բնակչության, այլ ոչ թե առանձին արտոնյալ խմբի, ապա անխուսափելիորեն ստիպված կլինեք կտրել արտաքին ազդեցությունը՝ և՛ ֆինանսական, և՛ քաղաքական: Երրորդ դասն այն է, որ նույնիսկ գլոբալացված աշխարհը դեռ չի կարողացել հաղթել աշխարհագրությանը։ Վրաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը փոխադարձ ձեռնտու է, քանի որ երկու երկրներն էլ գտնվում են մոտակայքում։ Կարելի է հարյուր հազար անգամ հույս դնել ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի վրա (Սաակաշվիլիի ու Փաշինյանի ականջները կանչի), գովաբանել ու գրկել նրանց քաղաքական գործիչներին, բայց դա չի ստիպի, որ խանութների դարակներում հայտնվեն էժան և անհրաժեշտ ապրանքներ։ Չորրորդ դասն այն է, որ, ըստ ամենայնի, պետությունը կարող է նախորդ երեք դասերը քաղել միայն որոշակի փշոտ ճանապարհ անցնելուց հետո։ Վրաստանն անցավ այդ ճանապարհը, ճիշտ հետևություններ արեց (Ռուսաստանը չէ, որ նրան տանում է փակուղի, և Վրաստանի թշնամիները Ռուսաստանում չեն):
Հայաստանն անցնում է, բայց չի ձգտում ճիշտ եզրահանգումներ անել (այնտեղ իշխանությունները համոզում են, որ Ղարաբաղը հանձնել է Ռուսաստանը, այլ ոչ թե Հայաստանի ղեկավարության սխալ գործողությունների պատճառով է դա տեղի ունեցել)։ Ռուսաստանը ևս անցել է այդ ճանապարհով, և քիչ էր մնացել՝ ոչնչանա: Հիմա Ուկրաինան է անցնում այդ աղետալի փշերի միջով... 2000-ականների կեսերին խոսվում էր այն մասին, թե որքան «հզոր են վրացիները», որքան խելոք, գունավոր հեղափոխություն արեցին, ոստիկաններին նստեցրին թափանցիկ պատերի հետևում, մի խոսքով՝ հաղթեցին դեսպոտիզմին։ Ասում էին՝ ինչ լավ օրինակ է այլ հետխորհրդային երկրների համար... Իրո՞ք: Բայց հիմա՝ երկու տասնամյակ անց, Վրաստանն իսկապես կարող է օրինակ դառնալ շատերի համար, եթե նախատեսված ճանապարհով գնա մինչև վերջ: Հուսով ենք, որ նա կդառնա շատ վարակիչ օրինակ հատկապես Անդրկովկասի իր ամենամոտ հարևանների համար։
Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանԵՄ-ում չեն կարողացել համաձայնեցնել հակառուսական պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը Ռուսաստանը մշակում է նոր հիպերձայնային զենք, հայտնել են Գլխավոր շտաբում Amazon-ը դարձել է ԱՄՆ ամենամեծ ընկերությունը տարեկան հասույթի գծով՝ առաջ անցնելով Walmart-իցԱջափնյակում տեղի ունեցած միջադեպով քրեական վարույթի շրջանակում 1 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվելՄակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Versace-ն ներկայացնում է Pivot պայուսակը. 3,300 դոլար արժողությամբ դասական պայուսակի նոր մեկնաբանությունըՓաշինյանը գրեթե ամեն օր ֆեյսբուքով սրտիկ է ցույց տալիս, ձեզ վերագրո՞ւմ եքՈչ ոք չի կարող չեղարկել Արցախյան նոր շարժման հնարավորությունը. Աննա ԿոստանյանՆորարար տեխնոլոգիաներով ուժեղացող Հայաստան. Ուժեղ ՀայաստանԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք Մեզ ինչպիսի՞ ղեկավար է պետք․ հարցում Տավուշի մարզումԻրենց մեծ պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն ծախսելու տեղ չունի՞ և ծախսելու ձևը չգիտի՞«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի ՄորտոՃապոնիան մտադիր է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ռուսաստանի հետ. Ճապոնիայի վարչապետՄենք մտածում էինք` լավ է կանգնած մեռնել, քան ծնկած ապրել Ադրբեջանի կազմում․ «Համահայկական ճակատ» ՇարժումԹրամփը դիտարկում է Իրանի միջուկային օբյեկտներին խոշոր hարված hասցնելու հնարավորությունը. ABC NEWSՖուտբոլիստները պայքարում էին մեկը մյուսի համար. «Նոա»-ի գլխավոր մարզիչ Մեր ուժերը պետք է համադրենք գաղափարակից այլ կառույցների հետ և լինենք միասնական․ Ավետիք ՉալաբյանԱմեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ ՀՀ բանկային համակարգի «առեղծվածը» և առաջարկվող լուծումները. Միքայել ՄելքումյանՓետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՊոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՓետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Ռուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումՀայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանUcom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ ԾառուկյանԱրտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք Չալաբյան